תרסיס קטמין

תרסיס קטמין לטיפול בדיכאון – האם זה באמת עובד?

סובלים מדיכאון ו/או פוסט טראומה, ואף תרופה קונבנציונאלית לא עוזרת לכם? אם כן, אתם חייבים לקרוא את המאמר הבא.

אם אתם סובלים מדיכאון בעקבות פוסט טראומה, והתרופות הקיימות לא מצליחות לעזור לכם, אתם חייבים להכיר את הטיפול החדשני והראשון מסוגו בישראל בבעיה זו, והוא כמובן תרסיס הקטמין המהפכני, שאושר על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקני (הFDA).

אך לפני שנלמד כל מה שחשוב לדעת על הטיפול החדשני בדיכאון קשה, שהתפתח עקב פוסט טראומה, כדאי שקודם נבין מהו בכלל דיכאון, מה הופך דיכאון לדיכאון קשה, מהי פוסט טראומה וכיצד היא באה לידי ביטוי, ומהם הטיפולים הקיימים עבור בעיות אלו. 

מהו דיכאון?

הדיכאון הוא תופעה שכיחה באוכלוסייה. התסמינים של דיכאון, בעיקר כזה המופיע לאחר פוסט טראומה, הם אף פעם לא נעימים. בקרב הסובלים מדיכאון – התיאבון נעלם, המוטיבציה נעלמת, אין חשק לעשות כלום ולעיתים אפילו לא רוצים לקום בבוקר, הביטחון העצמי יורד, נשארים כל היום במיטה ולא רוצים לצאת ממנה, תחושת המסוגלות העצמית יורדת, וגם הדימוי העצמי נפגע. דיכאון לרוב יהיה מוגדר כדיכאון קשה כאשר האדם אינו מצליח לצאת מהדיכאון לאורך זמן, במידה ומדובר בהתקפי דיכאון חוזרים ונשנים, אם אף תרופה שהאדם ניסה לא מצליחה להשפיע עליו ולהקל על מצבו, או אם יש לו מחשבות אובדניות.

מהי פוסט טראומה?

התסמינים של פוסט טראומה קשים גם הם בפני עצמם. הטראומה כל הזמן חוזרת אליכם במחשבות, וגורמת לכם לחוות את הסיוט הזה כל פעם מחדש, גם אם אתם מנסים להימנע מהמחשבות האלה. ואולי אתם גם כל הזמן משחזרים את האירוע הטראומטי בראשכם, וחושבים מה הייתם יכולים לעשות אחרת. כל רעש קטן עלול להקפיץ את ליבכם, וכל דבר קטן מזכיר את הטראומה ויכול להוביל לפרצי בכי ולכאב נפשי, שקשה מאוד לעמוד בפניו. 

פוסט טראומה יכולה להיווצר עקב אירועים שונים. למשל, אם יש סכנה להמשך החיים, וניצבים בפני סכנת מוות ממשית. או אם לדוגמא מאבדים חבר או קרוב משפחה בתאונת דרכים אכזרית, או שנפצעים קשות בעת מילוי התפקיד בצבא, או שעוברים התעללות מינית או התעללות פיזית בגיל צעיר על ידי ההורים או הגננת. בכל מקרה, טראומה היא לעולם אינה נעימה, בדיוק כמו דיכאון, ופעמים רבות היא מובילה להופעתם של תסמיני פוסט טראומה, שהם פשוט קשים מנשוא, ובין היתר יכולים לכלול גם דיכאון.

מהם הטיפולים בדיכאון קשה לאחר פוסט טראומה?

הטיפולים הקלאסיים לטיפול בדיכאון הם טיפולים תרופתיים (כאשר משפחת התרופות הפופולאריות ביותר לטיפול בדיכאון היא SSRI) וטיפולים פסיכולוגיים. לפי ההערכות, הטיפולים התרופתיים יעזרו ל-50 עד 65 אחוז מהאנשים שסובלים מדיכאון ומקבלים טיפול תרופתי. כלומר, הבעיה, היא שלעיתים הטיפולים הללו אינם תמיד עוזרים לטיפול בדיכאון. ותרופות וטיפולים אלו עשויים לעזור עוד פחות כאשר מדובר בדיכאון קשה שהתפתח כתוצאה מפוסט טראומה. אך דווקא בעיצומה של תקופה בה המדע המתקדם והמודרני ניצב חסר אונים אל מול הדיכאון הקשה לאחר פוסט טראומה, שהיה נחשב במקרים רבים לבלתי ניתן לטיפול, הבזיק אור בתוך החושך, ונמצאה תרופה שאף אחד לא ציפה לה, שהיא תרסיס הקטמין החדשני.

מה חשוב לדעת על הטיפול החדש בדיכאון על ידי תרסיס קטמין?

אז מה כדאי לדעת על הטיפול החדשני והמהפכני בדיכאון קשה, על ידי תרסיס קטמין?

מה זו התרופה הזו בעצם?

מדובר בתרסיס אף, המיוצר על ידי חברת יאנסן ומשווק בשם ספרבאטו, והמבוסס על קטמין, אשר נמצא כיעיל במחקרים קודמים בתור טיפול מהיר בדיכאון קשה.

מה כדאי לדעת על קטמין, שהוא המרכיב העיקרי בטיפול?

יש לציין שקטמין ידוע בתור סם מועדונים, ושכניסת הסמים לתחום הפסיכופרמקולוגיה היא עדיין תחום חדשני. אך מדובר בתופעה שמביאה איתה הרבה תקווה, שכן היא מאפשרת לספק מענה לחולים שלפני כן הרפואה המודרנית לא יכלה לספק להם.

האם התרסיס הייחודי קיבל אישור של ה-FDA, והאם הגיע לישראל?

התרסיס אושר לפני קצת יותר משנתיים על ידי מנהל המזון ותרופות האמריקני, ומאז השקת הטיפול פורץ הדרך ואישורו על ידי ה-FDA, ניתן להשיגו גם בארץ.

למי הטיפול מתאים?

הטיפול יעיל במיוחד לטיפול בדיכאון קשה. וזאת כאשר דיכאון עיקש לרוב נוטה שלא להגיב לטיפולים שהיו קיימים עד לפני תרסיס הקטמין. ולכן בעצם מדובר במהפכה של ממש, שכן סוף סוף נמצא טיפול מהפכני ופורץ דרך שיוכל לעזור לחולי דיכאון קשה, אשר עד היום לא היה שום טיפול מתאים עבורם, ואשר הרפואה המודרנית נשארה חסרת אונים לגביהם, עד לפני יציאתו של התרסיס המהפכני לשוק. על פי יצרנית התרופות, התרסיס אמור לסייע ל30 עד 40 אחוז מהחולים בדיכאון קשה, אשר אינם מגיבים לתרופות אחרות. בנוסף, מכיוון שהטיפול מאפשר את הקלת התסמינים תוך כמה שעות בלבד, הוא מתאים במיוחד לטיפול בחולים קשים עם מחשבות אובדניות. 

מה מיוחד בתרסיס זה, לעומת תרופות וטיפולים אחרים נגד דיכאון?

בשונה מתרופות אחרות לטיפול בדיכאון, שלוקח להן המון זמן להשפיע (לפעמים אפילו חודשים או שנים), לתרסיס הקטמין יש השפעה מהירה ביותר, וניתן לראות את תוצאות הטיפול תוך ארבע שעות בלבד. וזאת שכן התרסיס עובר מרירית האף ישירות לזרם הדם, למוח ולכבד. בכך, כאמור, ניתן להשיג השפעה מהירה, ולהביא להקלה בתסמיני הדיכאון תוך 4 שעות בלבד.

באיזה אופן ניתן לקבל את הטיפול?

ברוב המקרים, טיפול מסוג זה נעשה תחת השגחה הרבה יותר רצינית, מאשר קבלת תרופות או טיפולים אחרים נגד דיכאון. בדרך כלל מקבלים את הטיפול במסגרת טיפול רפואי, על ידי קבלת שאיפה תחת השגחה רפואית צמודה, ולא מקבלים את המשאף הביתה.

שתף בפייסבוק
שתף בווטסאפ
שתף במייל
שתף בטלגרם
מאמרים ופוסטים דומים:

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר שלנו